mocujemy.pl

Elementy mocujące i powstające “luzy” – jak im zapobiegać?

Niezawodne i trwałe mocowanie to marzenie każdego producenta. Od produkcji po transport, od elektroniki po architekturę – istnieje niezliczona ilość zastosowań, w których elementy złączne zapewniają prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo urządzenia lub konstrukcji.

Bezpieczeństwo to może jednak zostać zagrożone przez problemy takie jak poluzowanie, czyli zmniejszenie siły zaciskającej dwa elementy mocowania. To z kolei może powodować wycieki, pęknięcia, uszkodzenia, a w efekcie prowadzić do poważniejszych problemów. Ankieta przeprowadzona wśród menedżerów serwisów dealerów samochodowych w Stanach Zjednoczonych wykazała, że 23% problemów serwisowych wynika właśnie z poluzowania się gwintowanych elementów złącznych. Kluczowe znaczenie ma to zwłaszcza dla sektoru transportu, w szczególności kolejowego, morskiego, lotniczego i kosmicznego.

Możliwe przyczyny luzowania się elementów złącznych

Istnieje wiele powodów luzowania mocowań po zmontowaniu, począwszy od błędów ludzkich po warunki środowiskowe. Luzowanie często występuje, gdy mocowania narażone są na wibracje, wstrząsy lub rozszerzanie cieplne.

Oto niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę:

  1. Wibracje – mogą powodować niewielkie ruchy poprzeczne, przeciwdziałając tarciu pomiędzy dwoma elementami systemu mocowania, co prowadzi do utraty siły docisku.
  2. Rozszerzalność cieplna – różne materiały mogą odmiennie reagować na wahania i zmiany temperatury, powodując rozszerzanie się lub kurczenie zmontowanych części, co w efekcie może skutkować poluzowaniem się elementów złącznych.
  3. Wstrząsy – obciążenia dynamiczne lub zmienne pochodzące od maszyn, urządzeń itp. mogą powodować wstrząsy mechaniczne skutkujące poślizgiem i/lub poluzowaniem się mocowania.

Słabe dokręcenie – dla bezpieczeństwa należy zawsze pamiętać o momencie dokręcenia, czyli o sile potrzebnej do dokręcenia nakrętki, śruby itp. Każdy element należy dokręcać według określonego momentu dokręcania: zbyt małe dokręcenie grozi poluzowaniem, a zbyt mocne – deformacją lub pęknięciem. Wymagany moment dokręcenia zazwyczaj podany jest wraz z innymi wartościami w kartach katalogowych producentów.

Elementy mocujące zapobiegające luzowaniu firmy Specialinsert®

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań opatentowanych przez Specialinsert® dla części narażonych na luzowanie i silne wibracje jest samozaciskowa nakrętka DEFORM-NUT®. To odkształcalny nit rurowy z gwintem samozaciskowym, dostępny w wersji cylindrycznej lub sześciokątnej, wyposażony w nylonowy pierścień na końcu gwintu, który pociera śrubę podczas montażu.

Produkt ten łączy w sobie zalety klasycznych nitów odkształcalnych z gwintem nakrętek samozaciskowych. Pozwala na montaż na elementach bez dostępu do wnętrza, ma właściwości zapobiegające odkręcaniu bez konieczności stosowania dodatkowych elementów oraz gwarantuje szybką instalację śruby łączącej. Samozaciskowa nakrętka DEFORM-NUT® jest również dostępna w wersji ze stali ocynkowanej i stali nierdzewnej, a ponadto występuje w różnych kształtach.

Kolejnym łącznikiem idealnym do rozwiązywania problemów z mocowaniem części narażonych na wibracje jest RUBBER-NUT – wkładka antywibracyjna z wulkanizowanej gumy z gwintowaną mosiężną tuleją.

Producent tych elementów, Specialinsert®, posiada również dwa laboratoria badawcze do opracowywania nowych prototypów i sprawdzania istniejących produktów, w których na bieżąco przeprowadzane są testy na wyrywanie, ściskanie, twardość i moment dokręcania.

Jednym z naszych celów jest opracowywanie coraz bardziej niezawodnych i trwałych elementów złącznych. Aby to osiągnąć, stawiamy na naszą wiedzę, która jest efektem ugruntowanej tradycji oraz ciągłej komunikacji z klientami i partnerami. Razem przyczyniamy się do innowacji elementów złącznych!

Pozostałe z tej kategorii

Systemy mocujące – wyzwania w przemyśle morskim

Systemy mocujące i przemysł morski ... Podstawowe elementy mocujące muszą stawić czoła szeregowi wyzwań...

Kluczowe czynniki dla producentów elementów złącznych

Produkcja elementów złącznych to wysoce wyspecjalizowany sektor, który wymaga wysokiej jakości materiałów,...

Klucz do sukcesu w branży systemów mocowania – obsługa klienta

W obecnym, coraz bardziej konkurencyjnym krajobrazie w sektorze systemów mocujących, istnieje jeden...