Loading...

SYSTEMY NIEWIDOCZNEGO MOCOWANIA ELEWACJI WENTYLOWANYCH 

CO TO JEST?

Elewacje wentylowane od kilku lat zdobywają coraz większą popularność. Główną zaletą takich konstrukcji jest umożliwienie oddychania całej ścianie, przez co obniża się ryzyko kondensacji pary wodnej. Zapewniają one również stałą temperaturę i ciśnienie pary. Pozwala to na osiągnięcie korzystnych parametrów ciepła, zgodnych z wymogami przepisów budowlanych.

Równie ważne są jednak walory estetyczne. Każdy przecież chciałby, aby jego dom czy inny obiekt wyróżniał się i przyciągał uwagę. Różnorodność dostępnych materiałów jest tak wielka, że jedyne ograniczenie stanowi tutaj ludzka wyobraźnia. Dodatkowe możliwości stwarzają niezawodne i nowoczesne systemy mocowań elewacji.

Każda elewacja wentylowana składa się z podkonstrukcji oraz paneli elewacyjnych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów podkonstrukcji i nieograniczona wręcz ilość paneli, od kamieni naturalnych poczynając, a na kompozytowych kończąc. Jednak wszystkie one mają jedną cechę wspólną – skomplikowany sposób montażu paneli do podkonstrukcji.

Zmieniło się to jednak w 2014 roku za sprawą nowej, rewolucyjnej kotwy do elewacji – Keep-Nut. Ten młody produkt błyskawicznie zyskuje popularność, między innymi ze względu na łatwość montażu i nieograniczone możliwości zastosowań. Keep-Nut wykorzystywane są głównie jako kotwy do kamienia -granitu, marmuru czy piaskowca. Stosuje się je również do innych kamieni naturalnych oraz kompozytowych, a także do mocowania laminam, czy spieków kwarcowych.

ZALETY

 • Przepływ powietrza pozwala na przedostawanie się pary wodnej ze środka na zewnątrz i ułatwia „oddychanie” fasady, zapobiegając w ten sposób występowaniu zjawiska kondensacji za panelami,
 • Izolacja cieplna zastosowana na konstrukcji zewnętrznej pozwala na eliminację mostków cieplnych, co zmniejsza różnicę temperatur wewnątrz budynku, a w efekcie zapewnia oszczędność energii elektrycznej nawet o ponad 40%,
 • Ochrona przed słońcem – komfort termiczny odczuwalny wewnątrz budynku uzyskuje się poprzez zapobieganie zbytniemu nagrzewaniu się budynku w lecie. Elewacja mocowana na kotwy do kamienia chroni obiekt przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i innych czynników,
 • Izolacja akustyczna – z uwagi na fakt, iż system fasady wentylowanej składa się z kilku warstw, zapewnia on zwiększony poziom pochłaniania dźwięku,
 • Wodoodporność – efekt kominowy gwarantowany przez komorę powietrzną stanowi dodatkową ochronę zapewnioną przez powstające w niej ciśnienie powietrza. Tym samym zapobiega przedostawaniu się wody i chroni całą konstrukcję budynku.

KOTWY DO ELEWACJI

Kotwy do elewacji Keep-Nut to niemal uniwersalny produkt, który doskonale współpracuje z wieloma różnymi materiałami. Dzięki nim można w łatwy i bezproblemowy sposób zamontować płyty do podkonstrukcji bez konieczności stosowania klejów oraz innych dodatkowych narzędzi. Czyni to z nich prawdzie rewolucyjny system mocowania elewacji, który wykazuje się niezwykłą stabilnością. Cały proces instalacji jest niezwykle szybki i wymaga jedynie wciśnięcia i mechanicznego zakotwienia w materiale odbiorczym. Wysokie walory kotew do elewacji Keep-NUT zostały docenione przyznaniem certyfikatów ETA i DIBt.

KOTWY DO KAMIENIA

Keep-Nut to doskonałe kotwy do kamienia. Są niezwykle wytrzymałe i gwarantują wysoką trwałość elewacji wykonanych przy użyciu płyt z granitu, marmuru, piaskowca, a także wielu innych rodzajów kamienia naturalnego. Stabilność całej konstrukcji zapewnia sposób wykonania kotew. Zbudowane są z tulejek gwintowanych ze stali nierdzewnej spajanych zestawem pierścieni i koron z tworzyw sztucznych.

MONTAŻ HPL

Innowacyjny system mocowania kotew Keep-Nut pozwala również na tworzenie z ich pomocą elewacji ze znacznie cieńszych i lżejszych materiałów niż kamień naturalny. Zastosowanie płyt o mniejszej wadze znacznie ogranicza koszty całej inwestycji. Kompozytowe materiały są bowiem znacznie tańsze niż te wykonane z kamienia. Kotwy doskonale nadają się do mechanicznego mocowania HPL, Corian’u czy spieków kwarcowych. W efekcie dają one projektantom szerokie możliwości projektowania elewacji zgodnych z wymaganiami finansowanymi i preferencjami estetycznymi klientów.

KEEP – NUT

Keep-Nut to certyfikowane przez ETA i DIBt kotwy do elewacji, przeznaczone do tworzenia gwintowanych gniazd na płytach z kamieni naturalnych, konglomeratów, kompozytów, Corian’u, HPL czy szkła. Łatwa, szybka i bezklejowa instalacja poprzez wciśnięcie i mechaniczne zakotwienie w materiale odbiorczym sprawia, że Keep-Nut to rewolucyjny i niezawodny system mocujący. Kotwy do kamienia wykonane są ze stali nierdzewnej, a składają się na nie tulejki gwintowane oraz komplet elastycznych koron i pierścieni z tworzywa sztucznego, które utrzymują zestaw w całości.

Keep Nut 500 - ELEWACJE

ZALETY SYSTEMU:

 • Pozwala na zastosowanie cieńszych, lżejszych płyt.
 • Cieńsze płyty równa się niższy koszt materiału.
 • Prosty i łatwy do wywiercenia otwór za pomocą standardowych narzędzi.
 • Szybki montaż poprzez wciśnięcie.
 • Wkładka samokotwicząca – nie ma potrzeby stosowania klejów.
 • Możliwość zastosowania dowolnego systemu podkonstrukcji.
 • Certyfikat ETA / DIBt

INSTALACJA

1 foratura - ELEWACJE

Prosty i łatwy do wywiercenia otwór za pomocą zwykłych narzędzi.

3 battitura - ELEWACJE

Szybki montaż poprzez wciśnięcie. Bez potrzeby stosowania kleju!

4 amontato - ELEWACJE

Keep-Nut jest zakotwiczony i gotowy do użycia.

5 con grano e dado1 - ELEWACJE

Przykręcamy uchwyt i płyta jest gotowa do powieszenia na elewacji.

PRZYKŁADOWA ELEWACJA

Elewacja1 420x337 - ELEWACJE
Elewacja2 420x337 - ELEWACJE
Elewacja3 420x328 - ELEWACJE
Elewacja4 420x328 - ELEWACJE
Elewacja5 420x337 - ELEWACJE
Elewacja7 420x328 - ELEWACJE

FILM INSTRUKTAŻOWY

Powyższa elewacja wykorzystuje system podkonstrukcji Luna firmy Dallera Technologie.