Pięć kolorów.
Spotkałem się niedawno z poglądem, że metody zarządzania i organizacja nie ewoluują, że ciągle stosuje się sprawdzone i wielokrotnie powtarzane schematy. Gotów jestem nie zgodzić się z tym poglądem. Po pierwsze nawet przy tradycyjnym, standardowym podejściu ciągle pojawiają się nowe narzędzia i udoskonalane są sposoby działania. Zarządzenie ewoluuje również na skutek spektakularnych i nieuniknionych błędów.
Zacznijmy może od wyjaśnienia symboliki kolorów w zarządzaniu i wtedy w prosty sposób przekonamy się, że ta dziedzina wiedzy, zarządzanie, również może zejść z utartych schematów i wnieść powiew nowoczesności w skostniale struktury większości otaczających nas przedsiębiorstw.
Czerwony.
Autorytarny model przywództwa. Oparty na rozkazach, uciążliwych konsekwencjach za brak wykonania planu. W takich klimatach działają oparte na strachu organizacje mafijne. Jednak po głębszej analizie, czy mało jest takich firm wokół? Groźba zwolnienia za nie zrobienie targetu brzmi znajomo?
Bursztynowy.
Ciągle hierarchicznie z silnym przywództwem, z przewlekłymi procedurami ale z długoterminowym planem. W pakiecie rozmycie odpowiedzialności i klasyczna delegacja (czyt. spychologia) zadań. Wojsko, policja, szkoły publiczne działają dokładnie według tego modelu.
Pomarańczowy
Nasza barwa firmowa, jednakże nie sposób działania. Organizacje pomarańczowe pozwalają na większą swobodę jednostki, chociaż kluczowe są jej kompetencje. Ceni się skuteczność i innowacyjność, ale nadrzędnie dąży się do realizacji założonego celu, najczęściej osiągnięcia określonego zysku. Przykładem takiego sposobu działania są duże korporacje czy banki. Jest to najbardziej powszechny sposób postępowania w firmach.
Zielony
W centrum uwagi klient i jakość jego obsługi, tutaj liczy się pracownik i jego zaangażowanie, a przełożony motywuje i wspiera poszczególne jednostki. Decyzyjność przeniesiona jest częściowo na niższe szczeble.
Turkusowy.
Wydawałoby się, że powyższe metody i kolory wyczerpują sposoby organizacji, z którymi spotykamy się na co dzień. Gdyby tak było, faktycznie rozwój tej dziedziny ograniczałby się tylko do szlifowania wypracowanych wcześniej metod. Pojawia się jednak sposób działania, w którym na pierwszym miejscu stawia się ludzi tworzących organizację. Nie ma struktur, nie ma szefów, każda osoba jest samodzielnym wszechświatem i wnosi wartości i cele do firmy. Kto zatem podejmuje decyzje? Otóż osoba najbardziej kompetentna w danej materii. Dlatego też nie przestajemy się uczyć. Wiedza to dla nas najwyższa wartość i zarazem sposób na podążanie własną ścieżką.
Dlatego właśnie nie zgadzam się z poglądem, że zarządzanie nie ewoluuje. Potencjał wiedzy w połączeniu ze wspólnymi wartościami to wybuchowa mieszanka kreatywności, inicjatywy i wspólnego zaangażowania. Takie podejście dopiero otwiera nowe ścieżki, umożliwia zejście z utartych szlaków i popłyniecie pod prąd. Ale jak to robimy, jakie błędy popełniliśmy i jakie sukcesy odnieśliśmy po drodze, o tym w kolejnych wpisach na blogu.
Organizacja turkusowa. Z czym to się je?
Jako pierwszy model organizacji turkusowej opisał belgijski akademik Frederic Laloux i można powiedzieć, ze stał się ojcem doktryny. W Polsce za guru uchodzi profesor Andrzej Blikle, matematyk i główny zarządzający siecią znanych cukierni.
Wiedza na temat turkusu powoli przebija się do szerszego grona odbiorców, jednak z pewnością nie należy tego podejścia i metod działania traktować jako złoty środek na wszelkie problemy. Zrozumienie i wdrożenie tej koncepcji to droga pod górkę, konieczność zmiany mentalnej i bezwzględna konsekwencja w działaniu.
Zacznijmy jednak od podstaw – poniżej link do czterech części wykładu wspomnianego powyżej profesora Bliklego:
- https://www.youtube.com/watch?v=IIFT3n-bbtA&ab_channel=Mo%C5%BCnaInaczej-kana%C5%82YTAndrzejaJackaBliklego
- https://www.youtube.com/watch?v=ws_gowbXL0I&ab_channel=Mo%C5%BCnaInaczej-kana%C5%82YTAndrzejaJackaBliklego
- https://www.youtube.com/watch?v=0DcEHe_WtGc&ab_channel=Mo%C5%BCnaInaczej-kana%C5%82YTAndrzejaJackaBliklego
- https://www.youtube.com/watch?v=XJ_BmxPOcbQ&ab_channel=Mo%C5%BCnaInaczej-kana%C5%82YTAndrzejaJackaBliklego
Na dobry początek, dopiero pierwsze dwie godziny przełamywania stereotypów i otwierania oczu. Konsekwencja, praca i pogłębianie wiedzy – to jest klucz do sukcesu, nie złoty środek na tu i teraz.
Zapraszam na seans!
Dla chcących pogłębiać wiedzę, profesor Blikle udostępnia książkę pt. „Doktryna jakości”, do pobrania w wersji cyfrowej w formacie pdf za darmo z jego strony internetowej. Link poniżej:
https://www.moznainaczej.com.pl/wydanie-drugie-dj/wesprzyj-stowarzyszenie-integral
Radek | mocujemy.pl