Van-Team – zabudowy pojazdów pogrzebowych.

van team log

Jak to wszystko się zaczęło.

Historia firmy Van Team zaczęłą się w roku  2010, kiedy bracia Łukasz i Artur postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zaistnieć w branży zabudów pojazdów specjalistycznych, a konkretnie zabudów pojazdów pogrzebowych. Od początku działalności zdawali sobie sprawę, że branża funeralna, jak każda inna, potrzebuje nowych ciekawych rozwiązań. Aby zaspokoić wysokie wymagania klientów postanowili wzbogacić swoją ofertę o podstawki na urny. Jest to element o bardzo istotnej funkcji – z jednej strony zabezpieczający urnę przed uszkodzeniem mechanicznym, a z drugiej zaś stanowi wizualne uzupełnienie wnętrza pojazdu. 

Innowacje w branży funeralnej.

Swój pomysł pokazali światu na targach w 2018 roku. Pierwszy egzemplarz pokazowy traktowali jako eksperyment, ale ku ich wielkiemu zaskoczeniu został on sprzedany już w pierwszym dniu targów! Produkt okazał się branżowym hitem i otrzymali bardzo dużo zamówień. Niestety firma miała duży problem z ich szybką realizacją, ponieważ proces produkcyjny był uciążliwy i pracochłonny. Głównym tego powodem było spawanie, a dokładniej wspawywanie ośmiu nakrętek M6 w na końcach rur. Cały proces ręcznego przygotowania podstawki zajmował 3 dni, z czego połowa tego czasu była poświęcona na spawanie i procesy konieczne do zneutralizowania jego skutków. Z tego powodu, pomimo znacznego popytu, firma nie była w stanie sprostać zapotrzebowaniu.

Dobór rozwiązań.

W czasie mojej pierwszej wizyty w firmie Van Team w marcu 2019 roku, zobaczyłem podstawkę i z miejsca zaproponowałem jedno z naszych rozwiązań – Crown-Nut® czyli wkładkę do tworzenia gwintów na końcach rur i profili zamkniętych. Wkładka zastępuje wspawywanie nakrętek, a proces instalacji polega na jej wciśnięciu lub wbiciu przy pomocy najbardziej standardowego urządzenia dostępnego na rynku – młotka. W porównaniu do wspawywania, instalacja wkładki jest łatwa, szybka i przede wszystkim czysta, a uzyskany w ten sposób gwint charakteryzuje się bardzo wysokimi odpornościami na wyrywanie – nawet do do 800 kg! 

Optymalizacja produkcji.

Dwa dni po naszym spotkaniu kurier dostarczył pierwszą, niewielką partię wkładek do przetestowania, a po kolejnych dwóch dniach intensywnych testów zapadła decyzja o zastosowaniu elementu i zmianie technologii produkcji. Zastąpienie spawarki młotkiem oraz wspawywania nakrętek – Crown- Nut’em, pozwoliło na znaczne uproszczenie procesu oraz skrócenie czasu produkcji podstawki prawie o połowę. Koszty stworzenia gwintu są dzięki temu nieporównywalnie niższe, a dodatkowym miłym efektem ubocznym jest mniejszy ślad węglowy. 

Wisienka na torcie.

Prawdopodobnie jednak największą korzyścią z wdrożenia Crown-Nut do procesu produkcji był czas, który udało się Panu Łukaszowi odzyskać. Zamiast wykonywać nużące prace manualne, mógł zająć się innymi, ważniejszymi dla rozwoju firmy rzeczami. Dzięki temu firma nie tylko zdobywała coraz więcej klientów, ale również była w stanie sprostać wymaganiom popytowym i w roku 2019 dostarczyła klientom prawie czterdzieści podstawek. Dodatkowo w firmie pojawił się nowy współpracownik – syn Pana Artura. Obecnie uczy się fachu i zajmuje głównie produkcją podstawek na urny, pomimo, że nie jest wykwalifikowanym spawaczem! 

Dodatkowe informacje.

Więcej informacji na temat Crown-Nut® można znaleźć TUTAJ.

Instalacja Crown-Nut® można obejrzeć TUTAJ.

Michał | mocujemy.pl

Udostępnij ten artykuł